História tankových dníNie je podstatné, kedy presne a akým spôsobom preskočila iskra pri kreovaní myšlienky usporiadať Tankové dni Laugarício. Podstatnejšie je, že sa uskutočnili a trvajú až dodnes.

Premiéra tohoto podujatia sa konala v roku 2013. Zúčastnilo sa ho veľa nadšencov historickej vojenskej techniky a vojenskej histórie.

Mesto Trenčín tvorilo dobrú základňu pre toto podujatie. V blízkosti sídlilo veliteľstvo niekdajšieho východného okruhu, neskôr generálny štáb. V čase konania bolo sídlom dvoch veliteľstiev a mestom mnohých bývalých, ale aj súčasných vojakov a výsluhových dôchodcov.

Ťažký terén v blízkosti rieky Váh pri obci Trenčianske Stankovce ponúkol nielen prezentáciu ozbrojených síl Slovenskej republiky, ale aj statické i dynamické ukážky jázd, rekonštrukcie bojov, veľmi pestrý výber techniky od historických vojenských vozidiel z druhej svetovej vojny, vozidiel z päťdesiatych rokov, obrnených transportérov až po modernejšiu vojenskú techniku.

Prehliadka historickej vojenskej techniky, či už motocyklov, ťažkých áut, obrnených transportérov alebo aj tankov z druhej svetovej vojny, pripomenula nielen schopnosti, možnosti a spôsoby vojnovej taktiky a stratégie, ale sa aj stala živým odkazom na obdobie rokov 1939 až 1945 v Európe a celom vojnovom svete.

Prvýkrát bola možnosť vidieť naživo na Slovensku pásovú vojenskú techniku akou sú Saurer 4K4FA FüPa, Sexton SPG 105mm, Saurer 4K4FA San, STUG III, JVBT-55, Saurer 4K4FA, Volvo 202, z ťažkej kolesovej techniky napríklad GMC DUKW 353 a z ľahkej techniky VW Iltis.

Okrem historickej časti boli večerné zábavy spríjemnené živou hudbou.

Už prvý ročník mal hojnú účasť a okrem pozitív odhalil aj nedostatky a možnosti na zlepšenia. Našim cieľom je aj na nich stavať a tak zlepšovať a zveľadovať ďalšie ročníky. Lebo robíme to nie len pre nás, ale hlavne pre Vás.

Organizátor